ekabir 23 Takipçi | 15 Takip
Kategorilerim

Din

Eğitim

Diğer İçeriklerim (736)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (23)
27 11 2007

İMAM-I GAZALİ HZ.DEN DÖRT NASİHAT

 

 

İmam-ı gazali Hz. oğluna nasihatler başlığında zikretmiş olduğu ve sekiz nasihat adı altında topladığı kısmı paylaşmak istedim.  Gazali Hz. diyor ki;

            1 – Elinden geldiği kadar hiçbir kimse ile herhangi bir mesele hususunda münazaraya girişme. Cahil insanların kalpleri hastadır. Eğer hastalık ilerlemiş müzminleşmiş halde ise onu tedavi ettirmeye boşuna uğraşma. Yok yere yorulmaktan başka bir şey yapmış olmazsın. Cehalet hastalığı da dört türlüdür.

                        a) Bir kişi her ne ki sorar, her neye ki itiraz ederse hep kini ve hasedi sebebiyledir. Sorusuna açık net de cevap versen sana olan kin ve nefretini arttırmaktan başka bir şeye yaramaz. Bunlara karşı tutulacak en iyi yol, onların sorularına cevap vermemektir.

                        b) İkincisi ahmaklıktan doğan hastalıktır. Bunlar kısa bir süre ilim tahsilinde bulunur, Akli ve şer’i bilimlerden birkaç mesele öğrenir, sonra gider büyük alimlere mesele sorar itirazlarda bulunur. Yine bu tip hastalığa tutulanların sorularını da cevaplandırmakla meşgul olunmaması gerekir.

                        c) Üçüncü tip cahiller irşat edilmek aydınlatılmak isterler. Bu maksatla sorar itiraz eder. Büyüklerin sözlerinden bir şey anlayamaz. Sorularını istifade etmek gayesiyle sorar. Fakat ne yazık ki anlayış kabiliyetleri noksandır. Bu tip kimselere de cevap vermekle meşgul olmak münasip değildir.

                        d) Dördüncü ve tedavi edilebilir cehalet hastaları ise kişi akıllıdır. Anlayışlıdır. Aynı zaman da irşat edilmeyi ve aydınlatılmayı da ister. Haset, öfke şehvet ve mal, makam sevgisine mağlup olmaz. Daima doğru yolu arar. Sorularını da bu amaçla sorar. İşte bu vasıftaki hastalık tedavi edilebilir. Meşgul olmak caizdir ve gereklidir.

            2 – terk etmen gereken dört şeyden ikincisi; Kendin yapamadığın bir şeyi başkalarına öğütlememendir. Allah –ü Teala Hz. İsa’ya hitaben; Ey Meryem’in oğlu İsa, önce kendi nefsine nasihat et. Eğer tutar ve tatbik ederse sonra da o öğüdü insanlara yap. Kendi nefsinin tutamadığı bir nasihati başkalarına yapmaya kalkışma. Rabbinden utan.

            3 – terk etmen gereken şeylerden üçüncüsü; Devlet büyükleri ile haşır – neşir olmaman, onlarla görüşmemendir. Onlar umumiyetle zalim ve hakyeyicilerdir. Kendileri ile oturup konuşursan onları övücü, methedici sözler söylemek zorunda kalabilirsin Allah ise zalim ve fasıkların övülmesine öfkelenir.

            4 – terk etmen gereken şeyden dördüncüsü; Devlet büyüklerinin hediyelerini kabul etmemendir. Verilen bu hediyelerin helal olduğunu bilsen bile. Zira bu hediyenin arkasında onlara dalkavukluk etmek onların tarafını tutmak ve halka yaptıkları zulümlerde onlara muvafakat etmek gerekir. Bütün bunlar Din de fesattır.

 

            İmam – ı Gazali Hazretleri acaba bu devirde yaşasaydı. Ona sormak isterdim. Hocam Devlet tarafından organize edilen beslenen ve eğitilen din adamı sıfatı ile görev yapanların anlattığı İslam gerçek İslam’mıdır acaba diye. Hani benimki merak. Üftade Hz. leri devletten bir maaş aldı diye evliyalık seviyesi makamından alt seviyelere indirildiği, bu nedenle Üftade diye anıldığı hikaye edilir.  İşte benimde bu nedenle aklıma takıldı.

            Her şey gönlünüzce olsun. 

 

1201
0
0
Yorum Yaz